Dynamika počtu zdravotnických zařízení na území města Brna – analýza
- Použité zdroje dat
Analýza se opírá zejména o veřejně dostupná data Národního zdravotnického informačního systému (NZIS), resortních statistických šetření a národních zdravotních registrů.
Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb (NRPZS) je zřízen podle §§ 74 a 75 zákona č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách. Registr obsahuje informace o poskytovatelích zdravotních služeb, poskytovatelích sociálních služeb, kteří poskytují zdravotní služby, a o hostujících osobách. U jednotlivých poskytovatelů obsahuje registr údaje o oprávněních k poskytování zdravotních služeb, odborných zástupcích, místech poskytování a podrobné informace o provozovaných zdravotnických zařízeních. Analýza je provedena na úrovni jednotlivých adres poskytovatelů zdravotních služeb (každé IČO poskytovatele může mít více adres) - ICO+PCZ+PCDP.
Národní registr poskytovatelů zdravotních služeb prošel od roku 2014 rozsáhlou validací a doplňováním chybějících záznamů. Z tohoto důvodu mohou být některé skokové změny zejména mezi roky 2014 a 2015 důsledkem korekce obsahu.
- Počet míst poskytování zdravotních služeb (zdravotnická zařízení dle druhu)
- Závěry
Vývoj celkového počtu zdravotnických zařízení (ZZ)
- V roce 2017 v Brně úhrnně ukončilo činnost 148 ZZ a naopak 140 ZZ nově vzniklo, celková bilance je tedy mírně negativní (-8 ZZ), což představuje pokles o 0,4 % z celkového počtu.
- Dynamika počtu ZZ a celková bilance se v roce 2017 mírně liší od předchozích let, v období 2015 a 2016 byla celková roční bilance pozitivní a každoročně přibývalo cca 2% ZZ.
- Ve srovnání s ostatními regiony nevybočuje roční dynamika počtu brněnských ZZ z republikového průměru. Aktuálně v ČR dochází k úbytku poskytovatelů zejména primární péče v malých sídlech – velká města tímto trendem postižena nejsou. Hlavní město Praha vykázalo v roce 2017 pozitivní bilanci + 33 ZZ.
- Nejvýraznější úbytek počtu ZZ nastává typicky ke konci kalendářního roku. Bilance počtu ZZ za poslední kvartál roku 2017 v Brně činila -23 ZZ (tj. -1,0 %; 53 ZZ ukončilo činnost a 30 ZZ nově činnost zahájilo) a byla srovnatelná s roky 2016 (-10) či 2015 (-12). V těchto hodnotách se Brno neliší od ostatních regionů ČR; ukončování činnosti PZS na konci roku je od ledna následujícího roku kompenzováno zahájením činnosti nově vznikajících míst poskytování zdravotních služeb.
Vývoj počtu zdravotnických zařízení (ZZ) dle druhu ZZ
- Dynamika počtu ZZ dle jednotlivých druhů se významně liší a u některých specializací (druhů ZZ) se v roce 2017 začaly projevovat rizikové trendy, tedy záporná bilance počtu ZZ. Nicméně výkyvy počtu ZZ v roce 2017 nevybočily u žádného z druhu ZZ do extrémních hodnot a celková bilance počtu ZZ se u jednotlivých druhů ZZ pohybuje typicky v rozsahu +/-5 %.
- Rizikové trendy se v roce 2017 poprvé ve srovnání s předchozími lety projevily u ordinací stomatologů, gynekologů, praktických lékařů pro dospělé a praktických lékařů pro děti a dorost.
- Věk lékařů a zubních lékařů, kteří v roce 2017 ukončili v Brně ambulantní praxi, je spíše vysoký až důchodový (v mediánu 47–62 let) a ukončené praxe jsou typicky dlouhotrvající (20–36 let).