O projektu
Portál prezentuje v elektronické formě hlavní výsledky a závěry projektu Datová a informační základna hodnocení objemu a kvality péče v městských nemocnicích.
Základním cílem projektu bylo vytvořit dlouhodobě udržitelnou a snadno aktualizovanou datovou základnu hodnocení péče v Úrazové nemocnici v Brně a v Nemocnici Milosrdných bratří. Mapování hospitalizační péče, její indikace a rovněž zdrojů epidemiologické a léčebné zátěže bylo naplánováno ve zmíněných zařízeních tak, aby mohlo být provedeno interně, tedy formou zpracování zabezpečených dat jejich informačních systémů. Nejefektivnější cestou v takovém případě jednoznačně je vybudování interních datových skladů, které zpracovávají data nemocnic v sekundárních exportech z nemocničních informačních systémů, a tedy nevstupují do přímé interakce se SW zázemím nemocnice a nevstupují do jejího provozu. Tyto datové sklady byly v rámci projektu vyvinuty a úspěšně implementovány a staly se stěžejním zdrojem dat pro realizaci projektu.
Sekundárním cílem projektu bylo vybudování informační platformy, která umožní srovnávací hodnocení (benchmarking) pozice městských nemocnic v Brně, a to na mapě hospitalizační péče Brna a v Jihomoravském kraji obecně. K těmto analýzám nelze přistupovat pouze z pohledu interních dat nemocnic, je nutné mít k dispozici nastavený systém pro srovnávání pozice dané nemocnice proti celku. Benchmarking byl proveden na základě dvou přístupů: a) obohacením interních datových zdrojů nemocnic o záznamy z centrálních datových skladů Národního zdravotnického informačního systému (NZIS) spravovaného Ministerstvem zdravotnictví ČR a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR) – tento krok byl proveden na základě žádostí daných nemocnic o poskytnutí jejich interních dat hlášených do NZIS a zabudováním těchto dat do NIS nemocnic; b) využitím publikovaných dat NZIS k analýzám spádové oblasti nemocnic, k hodnocení epidemiologické situace a ke kvantifikaci podílu zdravotních služeb realizovaných městskými nemocnicemi v rámci města Brna a JMK.
Při provádění srovnávacích analýz byla zpracována data o výkonnosti sítě poskytovatelů na území města Brna a v Jihomoravském kraji – tato plošně dostupná data odhalila řadu závažných zjištění, která mají přímý i nepřímý dopad na pozici a dosažitelnou výkonnost městských nemocnic v Brně. Z tohoto důvodu se řešitelský tým rozhodl nad rámec původní smlouvy zpracovat celkový přehled situace poskytování zdravotních služeb na území města Brna. Jelikož jde o zpracování veřejně dostupných epidemiologických dat a dat Národního zdravotnického systému, nebyla tato část promítnuta do dodatků smlouvy a je odevzdána jako součást plnění projektu bez dalších finančních nároků. Na zpracování této části se podílel společný analytický tým Masarykovy univerzity a ÚZIS ČR, založený na základě smlouvy z roku 2014. Předložená zpráva tedy hodnotí i celkový stav a rozsah sítě všech hlavních druhů poskytovatelů zdravotních služeb na území města Brna a srovnává hustotu sítě se situací v ostatních regionech ČR. Zvláštní pozornost je věnována srovnání se situací v hlavním městě Praze, kde je celkový koncept poskytování zdravotních služeb velmi podobný situaci v Brně (vysoká koncentrace nemocnic, center vysoce specializované péče apod.).
Hlavní cílem těchto dodatečně provedených celkových analýz bylo, kromě reprezentativního popisu stavu zdravotnické infrastruktury v městě Brně, odpovědět na následující nosné otázky:
- Odpovídá stav sítě potřebám populace žijící na území Brna?
- Jakými formami je zajišťována ambulantní péče na území Brna a jak se na ní podílejí ambulantní služby nemocnic ve srovnání s jinými kraji?
- Jaká je struktura poskytovatelů zdravotních služeb z hlediska právní formy?
- Neexistuje riziko monopolního postavení nějakého zřizovatele poskytovatelů zdravotních služeb v určitém segmentu péče?
- Existují slabá či kritická místa sítě poskytovatelů zdravotních služeb, ať již z hlediska nedostatečných kapacit, či dostupnosti? A naopak, je v některých oblastech síť redundantní, nadbytečně hustá?
- Jaká je distribuce kapacit zejména ambulantní péče na území města Brna? Je rovnoměrná, anebo heterogenní a vedoucí k vytváření míst se sníženou dostupností určitých služeb?
- Jaká je vybavenost nemocnic na území města Brna strategicky významnými kategoriemi zdravotnické techniky ve srovnání s hlavním městem Praha a ostatními kraji ČR?
- Jaká je situace s personálními kapacitami lékařů, všeobecných zdravotních sester a porodních asistentek pro zajištění lůžkové péče na území města Brna a neexistují zde potenciální hrozby ovlivňující dostupnost zdravotních služeb?
Tento portál prezentuje v elektronické a dostupné formě zejména rozsáhlé výstupy provedených analýz. Všechny tyto výstupy jsou provedeny ve formě prezentací, i s dílčími závěry tak, aby bylo možné je po schválení vedením nemocnic umístit do portálových nadstaveb datových skladů a učinit v originální podobě přístupnými vedení nemocnic.
Základní cíle projektu
- Vybudovat datový sklad, který umožní zpracování reprezentativních dat o vyšetřeních a hospitalizacích v Úrazové nemocnici v Brně a v Nemocnici Milosrdných bratří. Datový sklad bude postaven uvnitř těchto zdravotnických zařízení a s respektem k jejich interním bezpečnostním standardům. Datový sklad bude zpracovávat zejména ucelená administrativní data týkající se vykazované léčebné péče.
- Data ve vytvořeném datovém skladu budou připravena v podobě, která umožní rutinní a parametrické zpracování, zejména v následujících oblastech (vždy s možností srovnávacích analýz proti referenčním standardům Jihomoravského kraje nebo celé ČR):
- Kvantifikace počtů vyšetření a jejich indikace, kvantifikace epidemiologické a klinické zátěže a její vývoj v čase
- Analýza trendů v zátěži a v indikacích – a to jak na pozici hlavní, tak vedlejších diagnóz
- Komplexní typologie léčebných pacientů, tj. incidence léčených i léčených v prevalenčním poolu
- Riziková stratifikace léčených pacientů
- Mapování spádové oblasti nemocnic, kvantifikace vzájemných překryvů v péči
- Parametrizace jednotlivých případů hospitalizace, benchmarking
- Kvantifikace objektivně získatelných indikátorů kvality a výsledků péče, tj. rehospitalizace, reoperace, mortalita, krátkodobé a dlouhodobé přežití apod.
- Provést a verifikovat trendy epidemiologické a léčebné zátěže hlavních diagnostických skupin (segmentů péče), které generují zátěž pro Úrazovou nemocnici v Brně a Nemocnici Milosrdných bratří. V specifických detailních analýzách zhodnotit zejména segment onkologické péče, péči o seniory a o pacienty s poruchami duševního zdraví.
- Vytvořit regionální model dostupnosti péče (vyšetření, hospitalizace) a mapu migrace pacientů za danou péčí. Zmapovat případné migrační trendy s odlišením migrace geografické (dáno bydlištěm pacienta) a migrace klinické (indikovaná migrace v různých fázích léčby onemocnění).
- Připravit získaná data do podoby, která umožní rychlé a bezbariérové analýzy ve formě reportingu, zejména jako podklad pro jednání a rozhodování v dané oblasti, včetně jednání s plátci.
- Vybudovat portálovou nadstavbu datového skladu tak, aby bylo možné na intranetu daných nemocnic a dále s přístupem pro zřizovatele, volně prohlížet všechny analytické výstupy projektu a reporty.